Çok okuyan bilmez, çok gezen bilir.

Özet: Hayatta çok gezen ve dolaşan, çok yer gören kimse, çok şey öğrenir. Çok yaşayan veya okuyan onun bildiklerini bilmez; gördükleri ile tecrübe sahibi olamaz.

Çok gezen, değişik yerler, değişik insanlar, değişik olaylar görecektir. Bu durumlar da kişiyi daha deneyimli, daha bilgili yapacaktır. Oysa belli çevrede yıllarca yaşamak insana tek tip ve çok az değişen davranışlar kazandıracaktır. Bu da diğerine oranla çok anlamsız ve basit olacaktır.

Çok okuyan bilmez, çok gezen bilir atasözünün anlamı

Bu yazı Ç Harfi İle Başlayan Atasözleri kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Çok okuyan bilmez, çok gezen bilir. için 3 cevap

  1. semanur yiğit der ki:

    çok okuyan değil çok gezen bilir çünkü okuyan sadece okuduklarını bilir fakat çok gezen gezdikleri yerleri görerek tarihi daha iyi tanır ÇOK OKUYAN DEĞİL ÇOK GEZEN BİLİRRRR…

  2. çok yaşayan değil çok gezen bilir atasözünün anlamı : bu atasözü çok gezen çok bilir yani çok yer gören bilir demek olur. çok yaşayan çok gezmediyse ne olucak ki zaten biliyorsunuz siz… :) herkese iyi çalışmalar :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>